Lyžaři – vodáci na řece Jihlavě

Neděle 30. 8. 2020

Pozorní návštěvníci našich stránek se jednak dočetli v minulém příspěvku o této naplánované akci a tytéž pravidelné čtenáře nepřekvapí, že ačkoliv jsme lyžaři běžci, tak hravě zvládáme i sporty ostatní. Ať už to je lyžování na prkýnkách tlustějších, jízda na kolech celo či poloodpružených, bruslení lední či na kolečkách, hra v Activity... abych jmenoval sporty nejčastější námi provozované. fotografie

Nu a v neděli 30. srpna se okruh našich sportovních aktivit rozšířil o sport vodácký. Omlouvám se, že nebudu používat přesnou odbornou terminologii, ale byla to má premiéra a někteří ti odporní termiti mi již z hlavy utekli.

Setkali jsme se spolu s ostatními vodáky pro některé strašně časně ráno (a ona ví, koho tím myslím) v Bohunicích, u vodácké půjčovny organizátora a majitele SportRonTour - Rona Bartáka. Naložili jsme všechny ty gumové lodičky a pádla a vesty a další materiál do připraveného busu a pak jsme jeli k vodě, k Jihlavě (tak se i ta naše řeka zove). Celý výlet popsal náš milý a sympatický organizátor takto:
"Jednodenní nenáročné splutí řeky pod přehradní nádrží Mohelno vede romantickým údolím Přírodního fotografie parku Střední Pojihlaví. Uvedený úsek (v délce cca 14 km) bezpečně zvládnou i nezkušení a začínající vodáci, ale i rodiny s menšími dětmi.
Řeka na tomto velmi pěkném a oblíbeném úseku protéká přehledným přírodním korytem, které je obklopeno hlubokými lesy, ale i pěknými loukami a množstvím romantických skalních útvarů. Na mnoha místech je klidný tok zpestřen lehčími peřejemi, sjízdnými stupni, přírodními prahy a dvěma menšími jezy. Navíc přibližně v polovině sjížděného úseku je zřícenina gotického hradu Templštejn, pod kterým je známé rekreační středisko, kde se lze cestou stavit na příjemné menší občerstvení."

Poznámka o nezkušených a začínajících vodácích patřila zřejmě Tobimu a mně, ale jak se později ukázalo, fotografie tato dvojice nakonec patřila mezi nejzdatnější vodáky... a to vůbec, a ani trošku, si nelichotím a nepřeháním.

Autobus nás nejdříve dovezl k místu, kde bude naše plavba končit. U fotbalového hřiště ve vesničce Řeznovice, kde je dostatečný prostor pro zakotvení, a vystoupení na břeh a pak následné sbalení lodí a všeho ostatního. Po krátké obhlídce a pokusu o zapamatování orientačních bodů jsme se busem přesunuli fotografie směr start, začátek naší plavby pod Mohelenskou přehradou. Po vynesení materiálu z busu jsme počali nafukovat lodě – převážně Pálavy to byly a věci do vodáckých vaků si ukrývali, vesty na sebe soukali a uvazovali a instruktážodbornou vyslechli. A pak, pak to přišlo. Lodě na břeh řeky jsme si donesli a postupně jsme do lodí svých nasedali. Vpředu prý sedí nějaký háček a vzadu snad prý zadák (či kapitán) – nepamatuju si. Posádky našich lodí tvořili Markéta a Milda, Nikča a Michal, Káťa s Ronem a my dva s Tobim, kteří jsme velmi opatrně a premiérově do tak vratkého plavidla nastoupili a kupodivu jsme se nepřevrátili. A pak jsme vypluli. Troška té pádlkoordinace některým (nám) začátečníkům problém fotografie chvíli dělala, ale pak už to krásně jelo a jelo až pod Templák, kde jsme se zastavili, vylodili na občerstvení avizované. Po celou dobu nám počasí přálo, teplo bylo. Ale po tom občerstvení, jen Bůh ví proč, nám drobně letně pršet začalo. Vytáhli jsme pláštěnky či jiné ochranné pomůcky a dále v plavbě pokračovali. To, že jsme celkem dva jezy sjeli a úseky s peřejemi v pořádku propluli, bylo něco nečekaného, hlavně pro vodáky znalé, kteří nám s Tobim otevřeně či skrytě ono vodácké cvaknutí snad i přáli.

Jejich přání však vyslyšeno nebylo, vše v pořádku a v suchu proběhlo a při vyloďování nám dokonce fotografie i sluníčko vesele svítilo. A tak sušení lodí, balení a ukládání zpět v bus celkem hravě proběhlo a milé vzpomínky a fotodokumentace nám zůstala.

Motto závěrečné: Správný lyžař (myšleno člen běžeckého oddílu TJ Start Brno) má vodu rád ve všech jeho skupenstvích – vodu tekoucí, vodu v sníh proměněnou, vodu v led proměněnou a vodu v alkohol proměněnou.

Ahoj a Skol a Na zdraví... což se asi moc sem nehodí :-)

Olda zpět

Související odkazy:

Trénink od 18:00 venku

Nyní tréninky probíhají venku od 18:00 do 19:00 hodin - sraz v šatně tenisové haly.

Odkaz na FB

Najdete nás také na facebooku fb.me/tjstart.cz.


© 2009 - 2023 Lyžařský oddíl TJ Start Brno | Poslední aktualizace 28. 7. 2023 | Zodpovídá: majlo.cz |