Historie oddílu

Založení oddílu

Počátkem šedesátých let přešla skupina asi 10 běžců pod vedením pana Františka Vyvážila fotografie z oddílu lyžování Slovan Černá Pole, kde byla organizována 2 až 3 roky, do Tělovýchovné jednoty Start Brno. Zpočátku to byl oddíl pouze sjezdařský a vedla jej paní Kachlíková. Tato skupina byla následně zrušena pro nulovou činnost a neplacení členských příspěvků. A tak vznikl dne 1. 10. 1965 čistě běžecký lyžařský oddíl, znovu pod vedením pana Františka Vyvážila, který jej pak vedl až do roku 1975. Od počátku v něm aktivně působil také pan Antonín „Toša“ Dvořák. Oddíl byl od roku 1965 plně organizován a tehdejší výbor byl registrován v městském svazu lyžování. Hlavní činností oddílu byla již od počátku práce s mládeží. Novými členy oddílu byly nejdříve děti funkcionářů, k nimž se postupem času přidávali další zájemci o běžecké lyžování. Na rozvoji oddílu měli velkou zásluhu především pánové Kostka, Umlášek, Šarapatka, Jambor, Čupr, Tvrdík, Horyanský, Radoň, Hladký, Bartl a mnoho dalších, kteří nejen přivedli k lyžování své děti, ale následně se stali i dobrovolnými trenéry a funkcionáři. Závodníci oddílu se zúčastňovali republikových, krajských, divizních a župních (názvy dle územního členění republiky) závodů v běhu na lyžích, kde byli naši členové zastoupeni ve většině vypsaných kategorií.

V dobách největšího rozkvětu měl oddíl 80 členů mládeže a funkcionářů. V těchto letech býval i nejvyšší počet účastníků běhu Útěchovskými lesy. Startovalo na něm okolo 450 běžců a např. v kategorii dospělých běželo až 40 mužů.

V 90. letech oddíl převzal po Městském svazu lyžování pořádání Přeboru města Brna v běhu na lyžích, který pochopitelně vždy závisel na sněhových podmínkách. Býval pořádán na Útěchově i v okolí Nového Města na Moravě.

Chata na Útěchově

17. 5. 1969 proběhla první brigáda – kopání základů pro „převlékárnu“ sportovců v obci Útěchov. Během let se tato převlékárna přestavěla na chatu s elektrickým osvětlením a krbem. Byla využívána fotografie k tréninkovým účelům a pořádání sportovních akcí – závodů. Členům oddílu sloužila chata nejen k převlékání při tréninkových aktivitách, ale i k setkávání a oslavám svátků, výročí, narozenin atp. členů a přátel oddílu. Díky chatě a jejímu zázemí se také již od roku jejího vzniku začal pořádat běh Útěchovskými lesy.

Jak jsme vás již informovali na jiném místě našich stránek (v Aktualitách), tak naše krásná, kamenodřevěná, voňavá a útulná, krbem a kamny opatřená chata musela počátkem roku 2014 ustoupit stavbě nového sportovního areálu. Dnes máme k dispozici novou klubovnu, kde máme ústřední topení, fotografie zářivky, nesmyslně malá okna a zdi ze sádrokartonu. Ale protože jsme šikovní, tak jsme si tento studený a holý prostor vylepšili, a tak se již scházíme, závody a oslavy pořádáme v této nové klubovně. Výhodou celého areálu je možnost využívání šaten během námi pořádaných závodů, dále pak tekoucí voda a toaleta se sprchou. To vše v naší původní chatě nebylo a nám to kupodivu vůbec nevadilo.