Jizerská padesátka 2023

9. - 12. 2. 2023

Zvládli jsme a přežili jsme. Co? Hory Jizerské, závody, počasí. Letos se nás na fotografie tradiční závod vypravilo šest závodníků a dva členové realizačního, servisního a podpůrného týmu. Po mnoha a mnoha letech jsme letos ubytování našli – pro úplnost a objektivnost třeba uvést, že jeden, díky mé vrozené skromnosti, nejmenovaný řádný člen (= ř. č.) našel bedřichovský hotel Jelínek. Tento se nachází cca 629 metrů od startovní čáry čtvrté vlny JIZ 50. Což bylo fakt dooost dobrý, jak neskromně říká jeden, shodou okolností, stejný ř. č.

Po čtvrtečním podvečerním příjezdu do hotelu, jsme si vyzvedli klíčky od pokojů fotografie u Martina, který to měl od Prahy nejblíže, a tudíž z nás přijel nejspíše. Na recepci jsme si pak vyzvedli klíčky od skříněk od lyží a botníčků, kam jsme následně si lyže své závodnické dali. Večerní taktická porada proběhla částečně po večeři a pak na jednom, k tomu uzpůsobenému, pokoji.

Páteční nic moc počasí (a to jsme ještě netušili, že v sobotu a pak hlavně v neděli fotografie bude hůř) jsme silou vůle a lyžařskou potřebou a touhou zdárně překonali, lyže lehce modrým namazali a do krásných stop vyrazili. Pár kilometrů, někteří prý snad okolo dvaceti, jsme zvládli, Martička měla potřebu se pomazlit s Mildou, který se těsně před ní, na rovném úseku, k zemi svalil. Prý padala do měkkého fotografie a naštěstí se nikomu nic nestalo. Oběd jsme si dali opět na Nové louce, kam za námi dorazil i Martin, kterýžto měl dopo práci a také ještě v Liberci vyzvedával naše startovní čísla. Následně jsme všichni se přesunuli na místo zvané U buku, kde jsme čekali na průjezd závodníků, tzv. firemních štafet. Před příjezdem závodníků na prvních úsecích se na našem stanovišti objevila Gábinka K(S)oukalová. Někteří fotografie z nás když viděli, že by se s námi chtěla vyfotit, tak jsme jí to dopřáli a ona tak navždy zvěčněna s Jirkou a Oldou byla, je a bude. Pak už jsme fandili a povzbuzovali všechny závodníky a některé někteří dokonce i poznávali, páč je z televize znali. Fota a videa pořízena byla. Následně jsme chvíli sami ještě lyžnili a pak se zpět do hotelu po skupinkách (dle výkonnosti) vrátili. fotografie
Před večeří jsme mazali lyže nejen závodníkům na 25 km (Káťa a Olda), ale všem, kdo toto potřeboval a chtěl. Mazali jsme pouze na jetí, Swix LF8, který jsme dle pokynů výrobce kartáčovali, a to desetkrát. Po večeři byla již jen malá taktická diskuze s umírněnou konzumací. Předpověď předvídala oteplení, které se bohužel dostavilo.

Sobotní mlhavé ráno, s teplotou kolem nuly, neudělalo radost závodníkům, ani jejich fotografie servismanům. Zkusili jsme namazat několik vrstev dvěma druhy modrého Swixu, poslední vrstvu krapet dopředu a jen lehce rozkorkovat. Bohužel máza letos nevyšla a už při prvním stoupání k buku, jsem začal tušit, že závod bude náročný. A on teda fakt byl. Oba jsme ho však zvládli a do cíle dojeli. Díky i Martinovi, který nás na trati kousek povzbuzoval a chvíli vedle nás i jel. Tedy on šel a my jsme makali a jeli, co to šlo, i když to vlastně skoro vůbec nešlo.
Večer se mazalo padesátníkům na jetí – totéž co pětadvacetníkům a mazalo se klistry fotografie Swix i na stoupání, protože předvídané oteplení se hodinu za hodinou stávalo realitou.

Neděle přinesla mlhu, mrholení a teploty plusové, takže klistry Swixové a od Rode, fotografie tuším, že do červena zbarvené, s širokým teplotním rozsahem, se ukázaly býti vhodné. Závodníci se zařadili do svých vln a pak postupně na závod vyráželi. No a po pár hodinách závod všichni úspěšně dokončili. Naštěstí se během závodu počasí krapet umoudřilo a chvílemi dokonce i slunko vykouklo. Po dojezdu, hygieně a obědu jsme se postupně vypravili do svých domovů.

V nelevném hotelu s námi bydlelo spoustu norků, jak skupinu norských závodníků nazvala Anička, sympatická a sličná dcera pána majitele. Dokonce i vítěz hlavního závodu a i nejrychlejší junior s námi na hotelu bydleli, a tak měli tu čest se členy TJ Start být.
Uvidíme, zda-li i příští rok do stejného hotelu zavítáme. Já bych byl pro, ale jsem jen ř. č., tož uvidím, co řeknou ostatní.