Jizerská 50 - 50. ročník

Ve čtvrtek navečer se v penzionu Tereza, v Janově nad Nisou, sešla elita našeho lyžařského spolku. Z šesti účastníků bylo tentokráte 5 závodníků a jeden dočasně tělesně postižený fotografie závodník, pro dny následující jako leader nazývaný. Čtvrteční večer byl věnován teoretické přípravě a odborné diskuzi nad podmínkami, které letošní závody doprovázejí. Není třeba si cokoliv nalhávat... prognóza a předpovědi nebyly optimistické a nikterak příznivé. Páteční ráno nám totok potvrdilo. Mlha a déšť. A tak jsme celé dopoledne věnovali hlavně psychologické přípravě závodníků. Po poledni se však počasí lehce umoudřilo, neboli pršet přestalo, a tak závodníci usoudili, respektive na pokyn leadera výpravy sami nakonec uznali, že nastal čas na trénink a testování lyží. Tudíž na louku, jenž se od nepaměti Hrabětickou fotografie zove, se vydali. Leader pohledem na oblohu a ochutnávkou sněhu usoudil, že jedině klister červený Swix se na sníh tamní hodí. Sám vlastnoručně osobně a rukou pravou aplikoval na 5 párů lyží tento vosk osvědčený, který, jak následně potvrzeno bylo, vhodnou volbou se ukázal. Lyžníci tak absolvovali několik tréninkových kilometrů a zvláště účastníci sobotního závodu si nadmořskou výšku i sníh zdejší na síly vlastní vyzkoušeli. Po návratu na základnu se dlouze diskutovalo, co jak bude zítra (v sobotu) ráno. No a protože venku pršelo, teplota lehce nad nulou byla... tudíž i diskuze tato velmi, opakuji velmi, dlouhou a náročnou byla. fotografie Pro čtenáře neznající problematiku a složitost kvalitního namazání lyží připomínám, že teploty kolem nuly jsou i pro vyhlášené servicemany severské, možná dokonce i norské, velmi tvrdým oříškem, neřkuli noční můrou. A tak i leader oddílu měl v sobotu ráno, kdy po časném budíčku se celkem tři závodníci na závod chystali, lehkou obavu, aby své více jak čtyřicetileté zkušenosti s lyžováním i mazáním dokázal správně využít. A tak na bedřichovském stadionku, v sobotu kolem 8 hodiny ranní, proběhla máza (= mazání) třech párů lyží. Mlha byla, lehce mžilo a teplota kol nuly byla. Červený klister Swix překrytý lehkou vrstvičkou stříbrného klisteru Swix se nakonec jako celkem přijatelnou volbou stal. Tyto fotografie vosky tekuté pravačkou leadera aplikovány a třením roztírány byly. A pak zazněl výstřel, který všem, a hlavně naší Martičce signalizoval, že je třeba se vydat na trať 25 km dlouhou. Martička byla nejlepší, Petřík druhý (po dobu závodu na prsou se jménem leadera závodící) a Káťa třetí... tedy v rámci oddílu našeho. Celková umístění těchto borců jsou k dohledání na stránkách závodu.

Odpoledne a večer sobotní jsme opět věnovali přípravám lyží a hodnocení sobotního závodu. Znovu a důrazně zdůrazňuji, že počasí letošní je opravdu pro mazání lyží velmi, fotografie velmi složité. Tudíž Milda s Pavlem využili odborných rad znalce Jirky Němce, který je našim spolubydlícím na penzionu a který jen letos již 7 dálkových závodů absolvoval... tudíž je člověkem znalým a zkušeným . Závodníkům poradil, jak správně strukturovat tuhé vosky na jetí a také doporučil zažehlit blanku modrého klistru na stoupací komoru.

Přátelé, nedělní ráno opět potvrdilo, že hory Jizerské přejí pohodu a radost závodní jen padesátníkům. Na silnici vedoucí ku autobusové zastávce ráno netekla voda jako v sobotu, nemrholilo a ani mlha nebyla a teplota lehce pod nulou i byla. A tak leader, po konzultaci s kolegy od Swixů, nanesl svou typickou a navíc mnohdy i šikovnou pravačkou na připravený modrý klistr ještě blanku fialového, a na krátko i červeného, klistru. Oba borci mázu těsně fotografie před startem závodu i vyzkoušeli a velmi si ji pochválili. No a pak plni nadějí a očekávání do přidělené startovní megakóje se odebrali. Bundy teplé do pytlíků žlutých odevzdali a pak vyrazili. Oba závod úspěšně absolvovali v časech odpovídajících jejich aktuální formě, výkonnosti a hmotnosti. Po návratu na penzion proběhlo krátké zhodnocení závodu a pak se celá naše skupinka vydala k domovům svým. A protože ještě světlo a sucho bylo, tak to tak frčelo, že brzy se i doma bylo .

A jak se stalo tradiční tradicí, opět se ukázalo, že jsme dobrá lyžařská parta, která dokáže podávat skvělé výkony za mlhy i za slunce. Bohužel jediným smutným okamžikem celé akce fotografie je to, že příští rok má půlka Práglu, a ještě pár dalších okresů, jarní prázdniny, a tak ubytování v chatě Tereza asi nebude možné... což všechny mrzí. Už jsme však zahájili intenzivní hledání jiných možností a tak snad, snad, snad i příští rok pojedeme, ubytujeme se a závodit budeme.

Olda zpět

Související odkazy:

Trénink od 18:00 venku

Nyní tréninky probíhají venku od 18:00 do 19:00 hodin - sraz v šatně tenisové haly.


© 2009 - 2019 Lyžařský oddíl TJ Start Brno | Poslední aktualizace 27. 5. 2019 | mapa stránek | Zodpovídá: majlo.cz |